Už po tisíce rokov ľudia vedia, že je masáž prospešná pre ľudský organizmus. No, až donedávna to bolo založené viac menej na skúsenostiach. Je všeobecne známe, že masáž uľavuje od bolestí, stuhnutia, kŕčov, pomáha urýchľovať látkovú výmenu a odvádzať odpadové látky (toxíny) cez lymfatický systém preč z tela, veľmi pomáha pri regenerácii športovcom, zmierňuje stres a mnoho iného. Takže vieme, že masáž funguje, ale doteraz sa nevedelo ako. To sa zmenilo! Doba ide dopredu! Najnovšie výskumy, ktoré sa robili na bunečnej úrovni ukazujú, že masáž pomáha telu sa liečiť. Výskumníci robili krvné testy a testy svalov na pokusných osobách pred a po silovom tréningu. Jedna skupina bola po tréningu na masáži a druhá nebola. Výsledky boli prekvapujúce, keď sa ukázalo, že skupina, ktorá bola po cvičení na masáži mala výrazne iné výsledky. V krvi a svaloch ľudí po masáži sa ukázalo zvýšené množstvo génu zodpovedného za vývoj mitochondrií. Mitochondrie majú za úlohu rast buniek a produkciu energie. Druhý významný rozdiel bol, že gény, ktoré spôsobujú zápalové procesy, neboli aktivované. Toto sú úžasné správy, pretože bolo konečne dokázané na bunečnej úrovni, že masáž urýchľuje regeneráciu po tréningu (manuálnej práci, vyčerpaní, a pod.) a zotavovanie po úraze, teda rehabilitáciu.
Čo je signálom toho, že by mJednoznačne musí sám chcieť absolvovať masáž. Z konkrétnych signálov ide najčastejšie o bolesť alebo pocity únavy, stuhnutosti a pnutia svalov. Najmä v oblasti chrbta, okolo krčnej chrbtice a na pleciach. Prípadne to môže byť bolesť nôh. Okrem toho masáž pomáha aj v rámci psychickej relaxácie. To znamená, že ak je človek prepätý, má toho veľa v hlave, potrebuje vypnúť, aj vtedy môže ísť na masáž.l ísť človek na masáž?
Bežný zdravý človek, ktorý má sedavé zamestnanie, nesprávne pohybové návyky alebo necvičí, by mal na masáž chodiť ideálne raz týždenne. Ale je to individuálne. Pokiaľ riešite zdravotný problém, väčšinou je to viackrát za týždeň na obmedzenú dobu.
Poznáme isté podmienky, za ktorých by klient určite na masáž chodiť nemal. Alebo zdravotný stav, ktorý masáž nedovoľuje. Sú to napríklad všetky infekčné ochorenia, onkologické ochorenia alebo krvácavé stavy. Prípadne to môže byť príliš veľká únava po namáhavom výkone, ako je maratón. Najmä ak človek nie je na masáž zvyknutý. Masáž sa neodporúča ani ľuďom, ktorí majú kŕčové žily, alebo klientom, ktorí majú vysoký krvný tlak a neliečia ho.
Pretože počas masáže sa hýbe s lymfou a tá v tele kopíruje krvné cievy. Pri masáži sa potom hýbe krvou, pretože telo sa prehrieva a prekrvuje. Cez lymfu sa najlepšie presúvajú rakovinové bunky, preto pri masáži hrozí roznesenie nádoru. No a keďže typov rakoviny je veľa a nie je jasný ich vznik a priebeh, onkologickí pacienti sa nemasírujú. Až keď je pacient dva roky po vyliečení, môže ísť na masáž. Výnimkou sú pacienti v poslednom štádiu, keď im lekári povedia, že im zostáva pár týždňov života. Vtedy treba robiť človeku radosť čímkoľvek. Napríklad aj masážou.
Áno. Pokiaľ prebieha tehotenstvo bez komplikácií a žena chodila na masáž aj predtým a pozná jej účinky, je to možné. Avšak v prvom trimestri sa masáž neodporúča. Platí pritom, že masáž tehotných žien je jemnejšia a masér by sa mal vyhýbať istým bodom na tele.
Samozrejme. Ale je dobré, ak je pri dieťati rodič. Masér by mal masáž úplne prispôsobiť dieťaťu. Čiže koľko vydrží, toľko vydrží. Pri deťoch treba tlačiť na telo jemnejšie. Ak je dieťa staršie a športuje, stretáva sa s masážou bežne a nie je to preň nič zvláštne. Ale ak má nejaké zdravotné problémy a vyslovene trpí bolesťami, treba to riešiť cez lekára, nie u maséra. Mohlo by sa stať všeličo. No a ešte existuje masáž pre bábätká.
Základom je klasická alebo švédska masáž. Ak vás nejaká masáž zaujme, pozrite si ju napríklad na videu, aby ste zistili, v čom spočíva. Alebo si nechajte poradiť od známeho. Veľa ľudí chce vyskúšať thajskú masáž, ale neuvedomujú si, že technika môže byť príliš tvrdá. Potom im masírovanie nie je príjemné. Na prvú masáž odporúčam relaxačnú a potom môže klient skúšať. Maséri radi poradia a na základe rozhovoru s klientom vyberú preňho vhodnú masáž zo svojej ponuky. V prípade, že sa chce klient čo najviac zrelaxovať, vhodnou voľbou sú lávové kamene. Ak sa nechce odhaľovať a potrebuje rýchlu masáž krku, rúk a šije, odporúčam tlakovú masáž shiatsu. Možností je veľa. Treba vyskúšať, čítať a pýtať sa.
Určite nie, väčšina klientov si necháva spodnú bielizeň. Maséri v niektorých sálónoch dokonca ponúknu jednorazovú bielizeň, aby si klient nepoškodil tú svoju. Športovci sú zvyknutí vyzliekať sa donaha, pretože väčšinou majú vlastných masérov. Je to dosť o vzťahu medzi klientom a masérom. Keď už k masérovi chodíte dlhšie a poznáte ho, neprekáža vám to. Navyše, masér klienta prikryje. Odokrytá zostáva len časť, ktorú masíruje. Všade inde je aspoň ľahká prikrývka, aby bola masáž pre klienta príjemná a mohol sa uvoľniť.
Treba sa osprchovať, ale nie vždy to ide. Pokiaľ klient chce len masáž chrbta a ide rovno z práce, môže prísť aj bez toho, aby sa osprchoval. Niektoré salóny majú sprchu, takže sa dá umyť aj tam. Klient sa potom cíti pohodlnejšie. V žiadnom prípade však neodporúčam krémovanie, to je veľká chyba neskúsených ľudí. Tí sa zvyknú po sprche natrieť telovým mliekom, ktoré sa zmieša s masážnymi prostriedkami. Čo sa týka jedenia, klient nemá byť celkom najedený ani úplne hladný. Ako keď ide do sauny. Neprekáža ľahké jedlo hodinku pre masážou. Ak má však na obed ťažšie jedlo, odporúčam odstup aspoň tri hodiny. Rozhodne si netreba dávať jedlá a nápoje, ktoré zdúvajú, preháňajú alebo sú močopudné. Ako je napríklad káva. Keď to klient poruší, bude sa cítiť nepríjemne. Holenie je skôr nevhodné, pretože pri ňom vznikajú čerstvé mikro ranky.
Má bolieť príjemne. Na niektoré typy bolesti treba klienta vopred pripraviť. Športovci vedia, že roztláčanie niektorých bodov bolí. No vedia tiež, že im to pomôže. Bežný človek, ktorý nešportuje alebo športuje len rekreačne, nebýva na bolesť pripravený. Radšej nech príde na masáž viackrát a postupne sa to dotiahne. Vo všeobecnosti však platí, že masáž má navodzovať príjemnú bolesť. Naopak, pri nepríjemnej bolesti človek automaticky stiahne svaly a tým ruší účinok masáže.
Určite áno. Každý človek má iný prah bolesti a inak reaguje na podnety. U žien napríklad záleží, v akej fáze cyklu sa nachádzajú. Tesne pred menštruáciou sú veľmi citlivé. Masáž, ktorú bežne znesú, im môže byť v tomto období nepríjemná. Treba to masérovi povedať. On zjemní a potom, keď je telo rozmasírované, uvoľnené a rozohriate, skúsi znova iné ťahy. Následne klient pravdepodobne znesie väčšiu bolesť.